Moduł generatora sygnału PWM XY-KPWM. Urządzenie posiada cyfrowy wyświetlacz LCD z podświetlenie. Sterowanie odbywa się za pomocą enkodera znajdującego się z przodu panelu. Osoba obsługująca ma możliwość regulacji wartości współczynnika wypełnianie PWM przebiegu prostokątnego, a także częstotliwości przebiegu. Moduł posiada także przycisk do włączania/wyłączania wyjścia. Urządzenie umieszczone jest w obudowie, która przeznaczona jest do zamontowania na panel. W górnej części ekranu wyświetlana jest wartość częstotliwości, natomiast w dolnej części wypełnienie w %. Obsługa modułu jest łatwa i intuicyjna. Napięcie wyjściowe PWM jest takie jak napięcie wejściowe (zasilania) układu. W przypadku zaniku zasilania parametry są zapamiętywane . Wyjście sterownika PWM ma organiczną wydajność prądową do kilku mA. Dlatego wyjście oferowanego generatora PWM należy traktować jako napięciowe. Sygnał napięciowy PWM łatwo wzmocnić wykorzystując wzmacniacz lub moduł z tranzystorem mocy. Tak wzmocniony sygnał przebiegu PWM możemy wykorzystać do bardzo sprawnego sterowania wieloma urządzeniami zasilanymi napięciem stałym DC: moc jest regulowana poprzez zmianę współczynnika wypełnienia PWM w zakresie od około 0% do 100%. Regulacja współczynnika wypełnienia PWM najczęściej wykorzystywana jest do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych prądu stałego. Zaletą takiego sterowania jest duża sprawność regulacji mocy, małe starty cieplne, zachowanie wysokiego momentu obrotowego silnia w dużym zakresie regulacji mocy. Oczywiście regulacje PWM wykorzystuje się do sterowania mocą innych odbiorników prądu stałego np. jasności świecenia diod, modułów LED poprzez regulację mocy itp.
Sterownik PWM to generator przebiegu prostokątnego o regulowanym współczynniku wypełnienia PWM i regulowanej częstotliwości. W oferowanym sterowniku XY-KPWM mamy dodatkowe udogodnienie w postaci możliwości sterowania z poziomy PC poprzez wbudowany interfejs szeregowy UART z poziomami napięć TTL. Zaopatrując się dodatkowo w konwerter USB UART TTL możemy łatwo z poziomu terminala sterować paramimiami XY-KPWM.
Zastosowanie sterownika PWM:
generator przebiegu prostokątnego
sterowanie silnikami
generowanie sygnałów na potrzeby MCU
ściemniacz diod LED
i inne
Komunikacja szeregowa:
9600 bps Bity danych: 8
Stop bit: 1
Cyfra kontrolna: brak
Kontrola przepływu: brak
1. Ustaw częstotliwość PWM
„F101”: Ustaw częstotliwość na 101 Hz (od 001 do 999)
„F1.05”: ustaw częstotliwość 1,05 KHZ (1,00 ~ 9,99)
„F10,5”: Ustaw częstotliwość na 10,5 kHz (10,0 ~ 99,9)
„F1.0.5”: ustaw częstotliwość 105 kHz (1.0.0 ~ 1.5.0)
Modu jest zasilany stałym napięciem DC od 3,3V do 30V. Napięcie zasilające doprowadzamy przewodami do złącza odpowiednią polaryzacją:
V+ to (+) puls zasilania, a V- to (-) masa zasilania. Należy zachować odpowiednią polaryzację, gdyż niewłaściwe podłączenie zasilania lub przekroczenie napięcia zasilania doprowadzi do uszkodzenia modułu (przepalenia).
Zalecamy rozróżniać kolory; czerwony to (+), a czarny to (-).
W momencie podłączenia napięcia zasilającego moduł zaczyna pracować. Sygnalizuje to zaświecenie się wyświetlacza LCD, gdzie:
- górna linijka: częstotliwość przebiegu
wyświetlacz „109” oznacza, że częstotliwość wyjściowa PWM wynosi 109 Hz;
wyświetlacz „1.39” oznacza, że częstotliwość wyjściowa PWM wynosi 1,39 KHz;
wyświetlacz „27 .3” oznacza, że częstotliwość wyjściowa PWM wynosi 27,3 kHz;
wyświetlacz „1.3.4” oznacza, że częstotliwość wyjściowa PWM wynosi 134 kHz;